Two Color Fully Automatic Sugar Cone Production Machine CBII-151A
GUANGZHOU CITY PENGDA MACHINERIES CO., LTD.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Brand Name : STARLAND
Model Number : CBII-151A
Certification : CE
Place of Origin : Guangdong guangzhou
MOQ : 1PCS
Price : negotiation
Payment Terms : L/C, T/T
Supply Ability : 40+CTN+Month
Delivery Time : 30 work days
Packing : standard export packing
Dimension : 16000L*2300W*2000H
weight : 8800(kg)
Type : machine
Condition : New
certificate : CE
Material : stainless steel
degree of automation : Full automatic
Warranty : 1 Year
Voltage : 220V/380V
Application : egg roll
Contact Now
Product Feature:
Number of Baking Plates 151A
Standard cones/hour 7500(23*,L170mm)
Machine Weight 8800(kg)
Gas Consumption(kg)/hour 14-15
Main motor Specification 4.0hp,3.0kw
Describe:
ice cream sugar cone production line
1.The ice cream cones production line is suitable for making flat sugar cones with size length less than 120mm. The cones' degree, weight, thickness and pattern spacing can be customized according to customer demand.
3. The sugar cones production line is consisted of 280*240mm baking plates, and the plates material is high-qualified ductile cast iron, each plate can make two cone sheets.